Előadása kezdetén hangsúlyozta, hogy nem a házasságról, hanem a házasság szentségéről akar beszélni. A szentségi házasságban a templomban Isten áldását kérjük az ifjú pár kapcsolatára. Azonban, hogy valami jól működjön, szükséges azzal foglalkozni. Azt tanácsolta, hogy minél többet beszéljenek egymással a párok. Nagyon hatékony lenne, ha a párok naponta egy órát, hetente egy napot és évente egy hetet tudnának kommunikációval eltölteni. Minden nap egy óra, ami nem tűnik soknak, mégis a mai világban nehéz kiszakadni a rohangálásból, és egy órát fordítani a beszélgetésre. A heti egy napnak a vasárnapot ajánlotta. A szentmise után közös programot kell szervezni, ami lehet kirándulás, otthoni program, pl. közös játék stb. Az egy hét pedig az éves nyaralásra vonatkozik. Ez egy feladatot is hordoz önmagában, mégpedig, hogy példát kell mutatni mások számára. Ez egy olyan küldetés, mely minden keresztény számára feladat is. Egy házasság milyenségét sok esetben meghatározza az is, hogy a jövendőbeli férj vagy feleség milyen mintát hoz magával otthonról. Hiszen többen is olyan közegben fognak mozogni, amilyen képet otthonról lemásoltak. Fontos jól ismerni a társunkat. Házassági felkészítések alkalmával kérni szokta a feleket, hogy mondjanak három jó tulajdonságot a párjukról. Erre a kérdésre különféle válaszok érkeznek. Aztán a következő kérés, hogy mondjanak két olyan tulajdonságot, ami hibára vonatkozik.
Többen is vannak, akik azt mondják, hogy az ő párjuknak ilyen nincs. Sajnos ez sok esetben azt jelenti, hogy vagy nem ismerték meg jól egymást, vagy nem akarnak erről őszintén tudomást venni, ami viszont a későbbiekben gondot okozhat. Lényeges, hogy egy házasságban többé nincs az én vagy a te személyes névmás, hanem csak a mi van, főként azért, mert nem lehet tudni, hogy hol a határ a két fél akaratánál. Két emberből egy lesz. A görögkatolikus szertartásban az ifjú párt körbeviszik az asztalka körül, és közben vértanúkról énekelnek: „Dicsőült szent vértanúk, kik jó harcot harcoltatok és nyertetek égi koronát.” A vértanúság és a házasuló felek között a közös pont az, hogy amint a vértanú is lemond a saját életéről Krisztusért, úgy a felek is lemondanak a saját akaratukról a másik javára.
Hogy a házasság jól működjön, a beszélgetésen és cselekvésen kívül nagyon fontos a folyamatos imádkozás a társunként. Nagyon fontos üzenet főként a házasság előtt állóknak és párkeresőknek, hogy kiimádkozzák a számukra tökéletes párt. Külön téma volt a gyermekáldás is, aminél nagyon oda kell figyelni, hogy a párunk mindig elsőbbséget kell élvezzen a gyermekkel szemben. A gyermek számára a legjobb példa, ha azt látja, hogy a szülei nagyon szeretik egymást.
Az előadás lezárásaként mindnyájan útravalóként kaptuk, hogy a kapcsolatból majd pedig a házasságból soha ne maradjon ki az Isten.
Józsa Nándor Loránd
Fotó & Forrás: romkat.ro