Házassági lelkiség – Spirituális képzés animátor házaspároknak Temesváron

A Temesvári Római Katolikus Egyházmegye Családpasztorációs Irodájának szervezésében október 25-27. között a temesvári Kolping Legényegyleti Házban képzést tartottak családos csoportokat vezető házaspároknak. A találkozón 83 személy vett részt a Nagyváradi és a Lugosi Görögkatolikus Egyházmegyéből, valamint a Nagyváradi és a Temesvári Római Katolikus Egyházmegyéből.

Az előadásokat Renzo Bonetti atya, az Olasz Püspöki Konferencia országos családirodájának korábbi igazgatója tartotta. Don Renzo, ahogy a jelenlévők szólították, már korábban is járt a Bega-parti városban, és most a házassági, házastársi lelkiség témájában tartott konferenciasorozatot.
A Don Renzo hat előadásáról szóló beszámoló azt jelentené, hogy az olvasók a cikk szerzői által kiválasztott és idézett néhány gondolat alapján alkotnának – meglehetősen szubjektív – véleményt, nem pedig a meghívott lelkipásztor teljes mondanivalója alapján. Ezért az elmélkedéseknek csak néhány főbb gondolatát osztjuk meg az olvasókkal, az érdeklődők pedig visszanézhetik a Temesvári Egyházmegye Facebook-oldalán és Youtube-csatornáján a sajtóiroda munkatársai által közvetített katekéziseket. Az olasz nyelven elhangzott előadásokat román nyelvre Mihai Tegzeș, a Nagyváradi Görögkatolikus Egyházmegye felnőtt- és családpasztorációért felelős lelkipásztora és Maria Surdu, a Temesvári Püspökség munkatársa fordította. A kurzus moderátorai: Valetin Macedon Hiticaș, reșița-govândari-i plébános, egyházmegyei családpasztorációs felelős, az október 27-i, vasárnapi záró szentmise főcelebránsa, továbbá Tari M. Böbe schönstatt Márianővér és Marin Matieș karánsebesi plébános, mindketten családpasztorációs társfelelősök. A találkozón  a résztvevőknek lehetőségük volt kérdéseket is feltenni az előadónak, továbbá a zárónapon megoszthatták a képzéssel kapcsolatos tapasztalataikat.

1. konferencia – A HÁZASTÁRSAK ÚTJA SAJÁTOS LELKISÉGÜKBEN
A házasság hivatás. Azt jelenti, hogy két szerelmes ember, egy férfi és egy nő, a megkeresztelt felnőttként megtett útjuk során egy másik hivatást kapnak. Arra kapnak meghívást, hogy házasságukkal Jézus új jelenlétét és új arcát mutassák meg.
A házasság alapja a keresztség. Soha nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy a keresztény házasság spirituális újdonsága a keresztségben gyökerezik. A házasság kegyelme a keresztségi kegyelem kifejeződése.
A házasság ajándék. „A keresztény házasság jel, amely nemcsak azt mutatja meg, hogy Krisztus mennyire szerette Egyházát a kereszten megpecsételt szövetségben, hanem ezt a szeretetet jelenvalóvá is teszi a házastársak közösségében. Egy testté egyesülve megjelenítik Isten Fiának nászát az emberi természettel”. (Amoris Laetitia 73)

2. konferencia HOGYAN ÉLJÜK MEG A SZENTLÉLEKNEK MEGFELELŐEN A TERMÉSZETES HÁZASSÁG ÚJSZERŰSÉGÉT, AMELY SZENTSÉGGÉ VÁLT
A házasságban a lelkiség nem választható el a házastárssal való kapcsolattól, mert mindketten egész életükben felelősek az együtt kapott közösség ajándékáért. A Familiaris Consortio erről így ír: „A házastársak az üdvöthozó eseménynek úgy válnak részesévé, mint házastársak, amennyiben ketten vannak, amennyiben egy párt alkotnak, annyira, hogy a házasság első és közvetlen hatása (res et sacramentum) nem maga a természetfölötti kegyelem, hanem a keresztény házastársi kötelék, két ember sajátosan keresztény közössége, amely Krisztus Megtestesülésének s az ő Szövetségének misztériumát idézi.” (FC 13).
Amoris Laetitia 215: „Segíteni kell annak megértését, hogy a szentség nem csak egy pillanat, amely elmerül a múltban és az emlékek között, hiszen maradandóan hat a házasság egész idején. A szexualitás életfakasztó jelentése, a test nyelve és a megélt szeretet gesztusai egy házaspár történetében „a liturgikus nyelv szakadatlan folytatásává válnak”, és „a házasélet bizonyos értelemben liturgiává válik”.

3. konferencia A HÁZAS LELKISÉG KÖZZÉPPONTJA A HÉTKÖZNAPI ÉLETBEN
Két fontos kiemelés:
1. A szentség tudatának ápolása, és ezáltal Jézus állandó jelenlétének ápolása a házastársakkal.
2. A házastársi kapcsolat ápolása Jézus jelenlétének fényében.
A keresztény házaspár a következők által növekszik: Isten Igéje, kiengesztelődés/megbocsátás, Eucharisztia, imádság, a hétköznapok átalakulása a szeretetben való növekedés lehetőségeivé.

4. konferencia EGY KONKRÉT KÜLDETÉS LELKISÉGE AZ EGYHÁZBAN ÉS A VILÁGBAN
Úgy fogalmazhatnánk, hogy a házastársak a viselkedésükön át szólalnak meg, ők test-szavak, mert a viselkedésükön keresztül nyilvánítják ki a kapott ajándékot. A mindennapi élet lelkisége a házastársak hétköznapi életét folyamatos küldetéssé teszi, bárhol is tartózkodjanak.
A család lesz az a hely, ahol a legellentétesebb sokféleségek találkoznak: férfiak és nők, nagyszülők és gyermekek, különböző jellemek stb. Ráadásul ez a fajta komplementaritás a családi szeretet sajátos arcait ölti fel, amelyek a közös megosztás és a közös felelősségvállalás, egészen odáig, hogy a szeretet kölcsönösségét olyan magas szintre emeli, hogy az illető esetleges távolléte vagy eltávolodása a családtól még inkább jelenvalóvá teszi őt azok szívében, akik szeretik. Ez a társ-jelenlét.
Természetesen minden apaság és anyaság Istentől származik, még akkor is, ha az apák és anyák ezt nem tudják; a keresztény házastársak, akik tudatában vannak annak, hogy a Szentlelket kapták a házasságban/házasságban, tudják, hogy apaságuk és anyaságuk Istentől kapott ajándék (Ef 3,15).

5. konferencia A HÁZAS LELKISÉG CÉLJA: A KIS CSALÁDDAL ÉPÍTENI AZ EGYHÁZAT, AZ ISTEN GYERMEKEINEK NAGY CSALÁDJÁT
Az eddig megtett út világos képet ad arról az irányról, amely felé a keresztény házastársak hiteles lelki élete vezet bennünket: saját kis családunkat egy folyamatosan működő és aktív motorrá tegyük, hogy létrehozzuk Isten gyermekeinek nagy családját.
Ezért a Magiszterium különböző idézeteiben azt találjuk, hogy a család az Egyház életének alapvető sejtje, egy állandó motor, amely képes arra, hogy – a kapott közösség ajándékának erejében – szavakban és gesztusokban/cselekvésekben előmozdítsa a konkrét közösséget.
Amoris Laetitia 324: „A család akkor éli meg a saját lelkiségét, ha egyidejűleg család-egyház és létfontosságú sejt a világ átformálására”.

6. konferencia A HÁZASTÁRSI LELKISÉG ÚTJÁNAK NÉHÁNY PASZTORÁLIS GYÜMÖLCSE
A házaspárok helyreállítják az egyház és a világ számára a keresztény házasság eszményképét. Sürgetőbb, mint valaha, hogy a fiatalokat és a felnőtteket újra megismertessük a keresztény házasság szépségével és eszményével. Nehéz beszélni a hivatásról, ahogyan azt e gondolatmenet elején említettem, ha nincsenek előttünk a házastársak megvalósult életének konkrét modelljei, amelyek vonzóak a többiek számára.
A lelkiség felkészíti a házaspárokat arra, hogy otthonukat családi egyházként nyissák meg. A keresztény család számára megfelelő név a családi egyház, egy olyan kifejezés, amely egyszerre és konkrétan mutatja meg mind az állandó szentségként való identitását, mind pedig a megfelelő küldetését. Pontosan ez történik a „pap” szóval is, amely egyszerre jelzi az identitást és a küldetést. A családnak ez a módja azt is lehetővé teszi számunkra, hogy megértsük, hogy az egyház egy tapasztalat, nem pedig eszmék, erkölcsi kötelezettségek, rítusok összessége, hogy az egyház a testvéri szeretet tapasztalata, amelynek középpontjában Krisztus jelenléte áll, és hogy a család ennek hiteles megnyilvánulása (vö. Amoris Laetitia 67).

Végezetül néhány vélemény, tanúságtétel, észrevétel a résztvevőktől:
– Mi azzal a gondolattal térünk haza, hogy igyekszünk együtt imádkozni Jézussal, és kimondani együtt, hogy Jézus közöttünk él. Ezt minden nap el kell mondanunk. Imádság nélkül nem tudunk evangelizálni.
– Az a fontos, hogy tekintetünket a feltámadt Jézusra fordítsuk, aki szeret minket, és csak arra vár, hogy munkálkodhasson bennünk. Csak legyünk nyitottak erre, és fogadjuk be Őt.
– Don Renzo tavaly olyasmit mondott, amit azóta is a szívemben hordozok: amikor egy házaspárt látsz magad előtt kézen fogva sétűlni, férjet és feleséget, különösen, ha a gyermekeik is velük vannak, az a legnagyobb szépség a világon. Egy másik gondolat, amely megérintett: amikor a szeretet emberi forrása kiszárad, mindig az isteni forrás az, amely feltölti.
– Kaptunk egy tükröt és más „szemüveget” kaptunk az egyházban betöltött szerepünkre vonatkozóan. Eddig magunkért, a családunkért, a szenvedőkért imádkoztunk, de nem vettük észre, hogy a többi családdal együtt az egyház „épületének” részei vagyunk.
– Papként arra gondolok, hogyan segíthetek a fiataloknak, akik házasságot akarnak kötni? Mit mondjak nekik? – Például, hogy ne nézzetek annyit egymásra, inkább nézzetek előre, mert küldetésetek van. A konferenciákon olyan dolgokat hallottam, amiket tudok, de még jobban el kell mélyítenem. Ilyen például a Jézussal való személyes kapcsolatom.

A temesvári Püspökség sajtóirodája

Forrás: gerhardus.ro

Share:

Kapcsolódó tartalmak

Csoportvezető-képzés családoknak

A temesvári Püspökség az Egyházmegyei Családpasztorációs iroda közreműködésével kétéves csoportvezető-képzést szervez olyan családoknak, házaspároknak, akik a különböző plébániákon egyre jobban bekapcsolódnak az illető egyházközség életébe és a családos csoportok szervezésébe. A tanfolyam elsősorban az egyházi házasságot kötött keresztény pároknak szól, de azok is részt vehetnek rajta, akik valamilyen okból kudarcot vallottak a családi életben, de szeretik az egyházat, és szeretnének segíteni a pasztorációban.

OLVASS TOVÁBB »

Családok Fesztiválja Máriaradnán

A Temesvári Római Katolikus Egyházmegye Családpasztorációs Irodája szeptember 21-én, szombaton 9.30-17.00 óra családos találkozót szervezett Máriaradnán, amelynek téméja: A szentségi házasság dinamikus kapcsolat, kompromisszumok nélkül. A rendezvény román és magyar nyelven zajlott. A találkozó szentmisével kezdődött, és a programban szerepelt még előadás, változatos tevékenységek gyermekeknek és fiataloknak, előadás és vallásos zene fiataloknak és szentségimádás. Az alábbiakban a résztvevők beszámolója olvasható.

OLVASS TOVÁBB »

Ti vagytok az föld sója – Családos tábor Ruszkabányán

A keresztény családi életben úgy valósíthatjuk meg hivatásunkat, hogy a föld sója legyünk, hogy szolgáljuk egymást, együtt teszünk dolgokat és támogatjuk egymás tevékenységét, miközben alázatosak maradunk abban, amit teszünk, felismerve, hogy nem a saját döntéseink eredményeként vagyunk azok, akik vagyunk, hanem Isten által belénk helyezett ajándékként.

OLVASS TOVÁBB »

Katolikus családok lelkigondozása országos szinten

profamiliacat@gmail.com

Katolikus családok lelkigondozása országos szinten

profamiliacat@gmail.com

 

© Copyright 2021 - 2024 | A ROMÁN PŰSPÖKI KONFERENCIA ÁLTAL TÁMOGATOTT HONLAP