www.profamilia.ro /intrebi.asp?id=44
 
 Tu întrebi 


 

D. V. întreaba:

Cununia mea a fost în secret oi nu a fost înregistrata niciodata. La data respectiva s-a oficiat în rit ortodox... acum eu sunt greco-catolica. Din pacate nu ne-am spovedit oi împartaoit înainte de cununie, iar so?ul meu avea foarte multe pacate grave de marturisit... Întrebarea mea este: casatoria noastra este valabila, în ciuda acestor neajunsuri, în fa?a lui Dumnezeu?

Raspunde pr. Tiberiu Sîrbu:

Din cauza ca întrebarea Dvs. nu a dat anumite date (detalii) necesare pentru a verifica validitatea sau invaliditatea casatoriei Dvs. trebuie sa va dam un raspuns care poate ?ine seama doar de elementele pe care ni le-a?i precizat.

Nu otim daca a?i fost înainte de casatorie greco-catolica sau ortodoxa, dar oi la casatoria catolicilor oi la cea a ortodocoilor se cere în mod normal ca forma casatoriei sa fie publica, celebrata în biserica (cf. can 838 §.1) oi nu în secret (can. 840 stabileote condi?iile pentru acordarea permisiunii de celebrare a casatoriei în secret), sa fie înregistrata în registrul de casatorii (cf. can 841 §. 1), iar daca dintr-un motiv grav oi urgent se poate cere celebrarea cununiei "în secret" aceasta se poate face doar daca se ob?ine permisiunea Ierarhului locului (cf. can 840 §.1).

Apoi în primul rând trebuie vazut daca în momentul celebrarii casatoriei nu existau impedimente care sa o faca invalida, chiar daca impedimentul îl are numai una din cele doua par?i (cf. can. 790 §2). Daca Dvs. a?i fost greco-catolica oi înainte de casatorie, trebuiau respectate oi canoanele referitoare la casatoriile mixte (can 813-816), mai ales din cauza can. 813 care spune: "Casatoria între doua persoane botezate dintre care una este catolica, iar cealalta este necatolica, fara permisiunea prealabila a autorita?ii competente este interzisa".

Apoi în legatura cu spovada dinainte de casatorie: deoarece se celebreaza un sacrament (oi nu se încheie doar un contract ce poate sau nu sa fie mai apoi desfacut prin divor? sau anulat) trebuie ca cei doi miri sa se spovedeasca înainte de casatorie oi sa fie în stare de har în momentul primirii sacramentului casatoriei. ai acesta este un aspect important oi îoi poate arata roadele mai apoi în via?a conjugala oi de familie.

Dar pentru a nu face noi prea multe supozi?ii de genul "daca a fost aoa ..., atunci ...", e mai bine (daca dori?i un raspuns mai precis) sa ne contacta?i prin sit, pentru a ne da mai multe detalii. Daca dori?i putem continua discu?ia în privat (prin email). Doar sa ne spune?i.

Această pagină a fost listată de la adresa: http://www.profamilia.ro/intrebi.asp?id=44
Vă rugăm să respectați drepturile de autor